Jak interpretować mowę ciała psów?

Uszy

Uszy psów mogą być trudne do interpretacji, ponieważ istnieje wiele różnych typów i rozmiarów. Jednym ze sposobów na zrozumienie ruchu ucha nawet u psów z dużymi, klapniętymi uszami jest spojrzenie nie na całe ucho, ale na ruch podstawy. Uszy, które są ustawione do tyłu są ogólnie uważane za oznakę strachu, niepewności lub defensywy. Z drugiej strony, gdy uszy są przechylone do przodu, oznacza to, że pies jest czujny lub czymś zainteresowany.

Pysk

Psy polegają w dużej mierze na swoich pyskach, aby zrozumieć świat, więc nie jest zaskakujące, że ta część ich ciała również dostarcza wielu wskazówek na temat tego, jak się czują.

Zrelaksowany pies będzie miał zwykle uchylony pysk, a nawet wystawiony język. Zamknięty pysk może być interpretowany na wiele sposobów, w zależności od kontekstu, ale zazwyczaj jest to znak, że pies jest czujny. Jeśli pies gwałtownie i wielokrotnie liże pysk, jest to oznaka dyskomfortu. W http://puppies.pl poznasz szczegółowe funkcje, budowę i ciekawostki o psich pyskach.

Oczy

Aby zrozumieć język ciała psa, oczy mogą pomóc ci na dwa sposoby: przez ich kształt i przez spojrzenie zwierzęcia.

Gdy pies jest zrelaksowany, oczy psa są mniej otwarte, a twardówka (biała część) jest mało widoczna. Z drugiej strony, pies w stresie lub podekscytowany będzie miał znacznie bardziej otwarte i okrągłe oczy.

Co do spojrzenia, należy pamiętać, że psy, zwierzęta o mniej lub bardziej rozwiniętym instynkcie łowieckim, skupiają spojrzenie tylko w sytuacjach alarmowych lub gdy są na tropie zdobyczy. Jeśli natomiast pies stale odwraca wzrok, powinieneś zinterpretować to jako niepewność lub strach.

Postawa psa

Niska postawa może wyrażać strach, niepewność lub uległość. Częstym przykładem jest sytuacja, gdy pies leży na plecach i pokazuje swój brzuch: wśród psów jest to postawa apelująca o spokój. Często obserwuje się ją, gdy pies próbuje powstrzymać agresję innego psa. Dlatego nigdy nie jest dobrym pomysłem wymuszanie tej postawy na psie.

Jednak w wielu przypadkach postawa psa zmienia się w zależności od jego nastroju, ale jest to znacznie bardziej subtelne. Na przykład pies, który stroni od innego psa lub osoby, może nieustannie odwracać głowę w jedną lub drugą stronę, cofać się o kilka kroków, przesuwać ciężar ciała do tyłu, trochę krążyć itp.

Dźwięki

My, ludzie, jesteśmy zwykle bardzo zirytowani, gdy pies szczeka, ale zapominamy, że jest to kolejny z jego kanałów ekspresji. I to bardzo ważny.

Wśród dźwięków, których używają psy do przekazywania emocji, są skomlenia (ból, wołanie o uwagę…), warczenia (zabawa, niezgoda, złość, irytacja), westchnienia (relaks) i szeroka gama rodzajów szczekania. Jeśli jesteś właścicielem psa, wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, że dany typ szczekania nie oznacza tego samego, co inny.