Chomiki – co warto o nich wiedzieć?

Chomiki to małe gryzonie, które często wybierane są jako pierwsze zwierzątko dla dziecka. Zwierzęta te są silnie terytorialne, dlatego też powinniśmy je trzymać osobno. Mamy do wyboru dwie rasy chomików, a jest to chomik dżungarski i syryjski. Ten pierwszy jest dużo mniejszy.

Chomiki – co warto o nich wiedzieć?

Chomiki to gryzonie, które są łatwo dostępne. W sklepach zoologicznych cena chomika nie przekracza 20 złotych. Zwierzęta te są stosunkowo łagodne, jednak mogą ugryźć. Najczęściej gryzą kiedy za mocno je złapiemy. Kiedy zwierzak pojawi się w naszym domu musimy poświęcić czas na jego oswajanie. Zwłaszcza, jeśli ma to być chomik dla dziecka. Chomiki to zwierzęta nocne. W ciągu dnia z reguły cały czas śpią. Często budzą się na chwilę, żeby zjeść bądź napić się. Obudzony chomik może być agresywny. Chomiki są najbardziej aktywne wieczorem kiedy to budzą się ze snu. To właśnie wieczór jest najlepszą porą na wspólną zabawę z gryzoniem. Chomiki lubią wspinać się po ubraniach. Pamiętajmy, żeby odpowiednio przygotować przestrzeń, w której będziemy wspólnie się bawić. Chomiki są małe, zatem bez problemu wejdą nawet w małą szparę pod meblami. Późniejsze wydostanie chomika może być bardzo trudne. Warto wyznaczyć przestrzeń chomikowi. Taki wybieg możemy ogrodzić np. przy pomocy kojca. W oswajaniu chomika przydatne będą przysmaki takie jak owoce, gotowane mięso, suszone larwy, jajko czy ser żółty. Chomiki są bardzo inteligentne jak na swój rozmiar. Szybko skojarzą nasz zapach z czymś przyjemnym, czyli smakołykami. Zatem w przyszłości będą chętnie wchodzić nam na ręce.

Chomiki większą część swojego życia spędzą w klatce. Dlatego warto wybrać odpowiednie lokum dla naszego pupila. Klatka dla chomika dżungarskiego powinna mieć wymiary 40x30x40 centymetrów. Oczywiście są to minimalne wymiary. Warto także wybrać wyższą klatkę, co umożliwi zrobienie pięter czy zamontowanie półek. Półki, tunele, hamaki, drabinki czy piętra są niezbędnym wyposażeniem klatki. Chomiki to aktywne gryzonie, które potrzebują sporej dawki ruchu. Klatka dla chomika syryjskiego powinna mieć minimalne wymiary 60x40x40 centymetrów. Tutaj także możemy zamontować półki czy zrobić piętro. Jednak chomiki syryjskie powinny mieć klatkę większa w podstawie. W klatce musi znaleźć się kołowrotek. Dla chomika dżungarskiego średnica powinna mieć minimum 22-25 cm, a dla syryjskiego 30-35 cm. Jest to ważne, gdyż zbyt mały kołowrotek może powodować urazy kręgosłupa.

Żywienie chomika jest ważne dla zachowania jego zdrowia. Chomiki to zwierzęta wszystkożerne. W ich diecie nie może zabraknąć białka zwierzęcego, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możemy podawać suszone bądź żywe larwy, gotowane mięso, jaja, twaróg i ser żółty. Karma dla chomika powinna być dobrej jakości. Podstawą karmy muszą być zboża, które dostarczają sporo kalorii. Chomiki są aktywnymi gryzoniami z które potrzebują sporo energii. Oprócz zbóż w karmie powinny znaleźć się warzywa i owoce, które są źródłem witamin i minerałów, a także suszone zioła. Warto podawać zarówno świeże, jak i suszone warzywa. To samo dotyczy owoców. Wpłynie to pozytywnie na układ pokarmowy tych małych gryzoni.

1 thought on “Chomiki – co warto o nich wiedzieć?

  1. Miałam chomika, ale niestety zmarł na nieznaną chorobę. Piękne zwierzątka, ale wrażliwe na choroby.

Comments are closed.