Jak utrzymać małe akwarium, nie będąc okrutnym dla ryb?

Pracowałem w sklepie zoologicznym, a jedną z najbardziej bolesnych rzeczy, które widziałem na co dzień, byli ludzie, którzy przyszli, z małym dzieckiem, prosząc o złotą rybkę aby pływała w małym słoiku. Złote rybki są dużymi rybami i osiągają długość 8-12 cali. W zależności od tego, jak bardzo byłem przekonujący, ci ludzie wracali do domu ze smutnym dzieckiem lub smutną rybą.
Prawda jest taka, że małe akwaria nie są odpowiednie dla żadnej ryby. Sklepy sprzedają je, ponieważ ludzie je kupują, a ludzie kupują je, ponieważ chcą czegoś, co będzie stać na ich stole i wyglądać uroczo. Ale jeśli chcesz hodować ryby, jesteś im to winien zbadanie tego, czego naprawdę potrzebują, i zmontowanie zbiornika, który zaspokoi te potrzeby.

Ryby, które mogą rozwijać się w małym zbiorniku. Niewiele jest takich. Haczyk polega na tym, że nie mówimy o wazonie ani słoju; Eksperci akwarystyczni są zgodni, że minimalny rozmiar, aby właściwie dbać o rybę, to około 22 litrowy zbiornik.
Ten rozmiar zapewnia wystarczająco dużo miejsca na kilka żywych lub sztucznych roślin (plastikowe rośliny mogą ciąć rybom płetwy) i inne cechy, które zapewnią im wiele kryjówek. Potrzebny będzie również grzejnik, aby utrzymać zbiornik w odpowiedniej temperaturze (temperatura pokojowa jest zbyt niska) oraz filtr lub ścisły harmonogram podmian wody. Oto arkusz opieki.
Jeśli chcesz więcej niż jedną rybę, 22l zbiornik może być odpowiednim domem dla kilku gupików. Oto lista z akwariów łatwych w pielęgnacji gatunków początkujących, w tym tetras, małych sumów, krewetek i ślimaków. Jednak nie wszyscy będą szczęśliwi w takim akwarium, zwłaszcza ci, którzy muszą żyć w grupach. Jeśli chcesz więcej niż jeden rodzaj ryb, prawdopodobnie powinieneś po prostu iść i zdobyć 120l zbiornik, który wciąż jest „mały” w świecie akwariów.

Nie, nie „rosną do rozmiaru swojego zbiornika”.


Wiele ryb, które widzisz w sklepach, to niemowlęta, które z biegiem lat będą się powiększać. Zdecydowanie sprawdź dorosłe rozmiary każdej ryby jakie chcesz kupić i spodziewaj się, że osiągnie ten rozmiar.
Jednym ze sposobów, w jaki ludzie usprawiedliwiają trzymanie ryb w małych pojemnikach, nawet po tym, jak dowiedzą się, jak duże będą, jest stwierdzenie, że słyszeli, że ryby „rosną tylko do rozmiaru ich akwarium”, a zatem każdy rozmiar zbiornika, do którego włożyli rybę, jest w porządku. Jeśli to słyszałeś, przykro mi, okłamano cię.
Ryby czasami są mniejsze w niewoli niż na wolności, jeśli ich wzrost jest zahamowany z powodu złego stanu zdrowia lub niedożywienia, lub po prostu giną przed osiągnięciem dorosłego rozmiaru. To ziarno prawdy w tym micie. Jeśli duża ryba jest zdrowa i zadbana, stanie się duża.


Tak, musisz je nakarmić.


To kolejny mit, który istnieje, aby ludzie czuli się lepiej ze zbyt małymi akwariami, a to jest szkodliwe dla ryb. Ryby i rośliny nie tworzą „całkowitego ekosystemu”, w którym każde z nich odżywia się nawzajem. Jeśli umieścisz betta w wazonie z rośliną, nadal musisz ją nakarmić.
Nie karmienie ryb (lub niedokarmianie ich) sprawi, że akwarium lub miska będą trochę czystsze, ale nie zapewnisz swojemu zwierzakowi jedzenia, którego potrzebuje, aby zachować zdrowie. Proszę nakarm swoje ryby. Kiedy już przy tym jesteś, nie wkładaj betta do wazonów; potrzebują dostępu do powierzchni wody i potrzebują więcej miejsca niż zapewnia wazon.


Filtruj wodę prawidłowo.


Małe zbiorniki i słoje pozwalają gromadzić się odchodom ryb, które mogą je zatruć. Wymiana wody może pomóc, ale większość akwariów powinny mieć filtr.


Co zrobić z tą rybką?


Cała ta rada sprowadza się do „włóż rybę do prawdziwego akwarium”. Więc co powinieneś zrobić, jeśli chcesz po prostu coś małego i uroczego na swoim biurku? Rozważ zmianę przeznaczenia akwarium na maleńki aquascape z roślinami.

Wabi-kusa to małe kuleczki podłoża, z których wyrastają maleńkie rośliny; możesz umieścić je w małym szklanym pojemniku, takim jak akwarium, więc są jak wodna roślina doniczkowa. Marimo, czyli kule mchu, to kolejna niezwykła roślina wodna, którą można przechowywać w zbiorniku lub wazonie.
Jeśli chcesz posunąć się nieco dalej z ideą akwariowej rośliny doniczkowej, poszukaj akwariów „nano”, które zazwyczaj są wypełnione maleńkimi roślinami i czasami (jeśli warunki są odpowiednie) małymi stworzeniami, takimi jak krewetki karłowate. Po prostu nie będzie wyglądać jak samotna złota rybka w zbyt małym słoju.