Kot długowłosy – turecka angora
Ten nieduży lub co najwyżej średniej wielkości kot jest i silny, i pełen wdzięku, ma lekki kościec i jedwabistą sierść bez podszerstka. Kiedy kot się porusza, sierść faluje i lśni. Maść dowolna, z wyjątkiem maści orientalnych. Angory, w opinii hodowców, są energiczne, ruchliwe i szybkie w reakcjach. Do dziś pokutuje teoria, że pochodzą one od dzikiego kota manula – Tatarzy mieli jakoby udomowić dzikie koty i dotrzeć z nimi do Turcji. W rzeczywistości angory powstały na skutek mutacji, do jakiej doszło w izolowanej populacji kotów domowych w Azji Centralnej parę setek lat temu. Podobnie, jak u innych ras, angory białe z niebieskimi oczami bywają częściowo lub zupełnie głuche.
Jaka jest historia tej rasy kota?
Należy wiedzieć, że koty angorskie z Turcji znane były we Francji i Wielkiej Brytanii już w XVII wieku, ale dopiero sto lat później zauważono i opisano różnice między nimi a innymi długowłosymi kotami z Persji i Rosji. Na początku XX wieku koty angorskie niemal zupełnie wyginęły skutkiem silnego przekrzyżowania ich z innymi; zachowały się jedynie w Turcji. Mówi się, że uratowane zostały tylko dzięki wysiłkom ogrodu zoologicznego w Ankarze, choć to zapewne przesada. Faktem jest, że przywożone po II Wojnie Światowej do Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych angory pochodziły wyłącznie z Turcji; hodowcy z tych krajów mają swe niewątpliwe zasługi w odtworzeniu rasy. W Wielkiej Brytanii rasa ta nie jest obecnie uznana, a jej miejsce zajmuje całkiem innego pochodzenia angora.
Oto zewnętrzne cechy charakterystyczne dla tej rasy kota:
1). Uszy – duże, wysoko osadzone, lekko zaostrzone na końcach.
2). Głowa – klinowata, o miękkich liniach, mała lub średniej wielkości.
3). Oczy – duże, owalne, trochę skośne.
4). Szyja – cienka, ładnie wygięta.
5). Tułów – długi, szczupły, ale dobrze umięśniony.
6). Sierść – delikatna, jedwabista, prawie bez podszerstka.
7). Nogi – długie, tylne dłuższe od przednich.
8). Ogon – zwężający się do grubej nasady do ostrego końca.
9). Waga – 2,5 do 5 kg.
10). Umaszczenia:
a). jednolite i szylkretowe: czarne, rude, niebieskie, kremowe, białe, szylkretowe, niebiesko-kremowe. Wszelkie inne maści jednolite i szylkretowe.
b). dymne: czarne, niebieskie. Wszelkie inne maści jednolite i szylkretowe.
c). cieniowane i sobolowe: srebrzyste cieniowane, srebrzyste szynszylowe.
d). pręgowane (klasyczne, tygrysie): bure, rude, niebieskie, kremowe, bure plamiste, niebieskie plamiste. Pręgowanie cętkowane i nakrapiane, wszelkie inne maści jednolite i szylkretowe.
e). srebrzyste pręgowane: srebrzyste. Cętkowane i nakrapiane, wszelkie inne maści jednolite i szylkretowe.
f). dwubarwne – wszelkie maści jednolite i szylkretowe z białym. Wszelkie maści i wzory z białym.
Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że gen inhibitor obecny był w populacji kotów angorskich od dawna; w połączeniu z genem aguti dają one umaszczenia srebrzyste, czyli cieniowane, uznane przez CFA, ale nie przez TICA ani FIFe. Kiedy kot traci włos latem, srebrzyste podbicie staje się bardziej widoczne.
Piękne koty, ale niezwykle ciężkie do znalezienie, bo występują tylko w Turcji.