Koci behawiorysta, kiedy się do niego zwrócić

Masz problemy z kotem. Nie radzisz Sobie z pupilem. Sprawdź, w czym pomoże Ci pomóc koci behawiorysta.

Behawiorysta zwierząt to mało popularna i nie do końca znana profesja. Osoby zajmujące się rozwiązywaniem problemów naszych podopiecznych łączą z Sobą zawód i pasję. Pomagając zwierzętom, pomagają też ich właścicielom. Masz problemy z kotem. Nie możesz oduczyć go niszczenia, znaczenia lub innego niepożądanego zachowania? Zwróć się do specjalisty. Koci behawiorysta, znajdzie przyczynę i pomoże ją usunąć.

Kiedy potrzebujesz pomocy?

Niepokoi Cię zachowanie Twojego kota. Pomimo podjętych prób nic się nie zmienia i problemy nadal się pojawiają. Nie czekaj. Zwróć się do specjalisty po pomoc. Nie zwlekaj. Niepożądane zachowania powtarzane często, ulegają utrwaleniu. W takich sytuacjach należy jak najszybciej działać. Tak, aby niepożądane postępowanie nie przekształciło się w nawyk.

Niepożądane zachowania u kota

Nie każde i nie zawsze niepożądane zachowanie jest problemem. Niektóre wynikają z kociej natury. Na przykład drapanie mebli i ścian to naturalna aktywność u kotów. Służy do oznakowania przestrzeni, na której przebywa kot i jest formą komunikacji. Rozwiązaniem może okazać się odpowiednio dobrany drapak. Należy też rozgraniczyć problemy behawioralne i problemy zdrowotne. Jeżeli kot się dziwnie zachowuje, jest agresywny, głośny, załatwia się poza kuwetą, należy udać się z nim do weterynarza. Dopiero po wykluczeniu problemów zdrowotnych można szukać pomocy u specjalisty.

Szybka reakcja, dlaczego jest taka ważna?

Dziwne zachowanie pupila, zawsze, powinno skłonić właściciela do obserwacji zwierzęcia. Bardzo możliwe, że kot w ten właśnie sposób sygnalizuje swoje problemy lub chorobę. Jeżeli problem się powtarza np. sikanie poza kuwetą, należy jak najszybciej udać się z kotem do lekarza. Dopiero po wykonaniu badań i braku medycznego podłoża problemu, warto skonsultować się ze specjalistą. Koci behawiorysta, pomoże zdiagnozować problem i wskaże rozwiązanie. Znając naturalne zachowania danego gatunku, będzie w stanie znaleźć i ustalić przyczynę nienaturalnego postępowania Twojego zwierzaka.

Konsultacja behawiorystyczna, jak się przygotować

Konsultacja przeprowadzana jest w domu, w którym przebywa zwierzę. Po umówieniu się na wizytę warto zarezerwować sobie odpowiednią pulę czasu. Zazwyczaj tego typu konsultacje nie przekraczają dwóch godzin. W dniu wizyty najlepiej nie zmieniać nic w mieszkaniu, sposobie karmienia i zachowaniu domowników. Odwiedzający zwierzaka koci behawiorysta powinien zobaczyć naturalne (niezmienione) środowisko kota takim, jakie jest na co dzień. Każda zmiana może negatywnie wpłynąć na wywiad lub dać niepełny czy przekłamany obraz. W miarę możliwości warto też nagrać dziwne zachowanie kota. Nagranie pomoże w diagnozie i szybszym rozwiązaniu problemu. Często bowiem okazuje się, że zwierzę w dniu wizyty zachowuje się nienagannie. Po przeprowadzonym wywiadzie i wizycie koci terapeuta zaproponuje terapię, która pomoże rozwiązać problemy.

Praca z kotem i zmiany zalecone przez specjalistę mogą z początku wydawać się trudne i wymagające dużego zaangażowania. Warto wtedy przypomnieć sobie, dlaczego i po co to robimy. Zdrowe relacje na linii właściciel-kot to najlepsza nagroda za poniesiony trud.