Europejski kot krótkowłosy – co warto wiedzieć?

Koty tej rasy, zwane także kotami celtyckimi, należą do stosunkowo niedawno uznanej rasy naturalnej, którą utworzono ze względu na konieczność ochrony pierwotnych genów kotów, występujących od wieków na obszarze Europy.

Należy wiedzieć, że określenie „kot europejski” jest często mylnie stosowane wobec każdego kota domowego bez rodowodu, czyli pospolitego dachowca.

Czym charakteryzują się krótkowłose koty europejskie?

Wzorzec rasy to kot o dobrze umięśnionym ciele, krępym, z doskonale rozwiniętą klatką piersiową. Jego futro jest gęste, błyszczące i nie wełniste. Ma całkiem dużą głowę, z zaokrąglonym czołem i czaszką oraz dobrze rozwiniętymi policzkami. Nos jest średnio długi i prosty, a oczy okrągłe i szeroko rozstawione. Ogon europejczyka jest średniej długości, gruby u podstawy i prosty.

Koty te są doskonałymi myśliwymi

Choć preferują wolną przestrzeń, łatwo dostosowują się do każdych warunków życia. Ze względu na całkowity zakaz krzyżowania z innymi rasami, mają mocne geny, zatem nie występują u nich znaczne problemy ze zdrowiem czy samopoczuciem. Silny układ immunologiczny sprawia, że rzadko ulegają inwazjom pasożytniczym, przeziębieniom lub innym chorobom.

Co należy wiedzieć o kotach krótkowłosych?

Nie powinna przysparzać większych problemów. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać pupila szczotką. Poza tym powinno się zawsze sprawdzać uszy, oczy czyścić nawilżoną bawełną nawiniętą na patyczek, a także przycinać pazurki. Należy również pamiętać o podstawowych szczepieniach i odrobaczaniu.

Twojemu kotkowi należą się najlepsze warunki, czasem można zdecydować się na urządzenie domu/mieszkania w ten sposób, aby nasz pupil nie musiał go opuszczać. Warto dowiedzieć się więcej o tym jak zapewnić dobre warunki kotom niewychodzącym.

Zewnętrzne cechy charakterystyczne dla europejskich kotów krótkowłosych

  1. głowa: okrągła, dłuższa niż szersza.
  2. sierść: sztywna, z podszerstkiem.
  3. uszy: średniej wielkości, na końcach zaokrąglone.
  4. ogon: u nasady gruby, zwężający się ku zaokrąglonemu końcowi.
  5. umaszczenie: występuje wiele odmian barwnych. Za najbardziej pierwotne ubarwienie kota europejskiego uznaje się pręgowanie, występujące w trzech wariantach (tygrysi, cętkowany oraz marmurkowy).
  6. waga
    1. kocura: 3,5-4 kg.
    2. kotki: 2-3 kg.