Ciekawostki ze świata ptaków

Od najmniejszego do największego

Najmniejszym ptakiem świata jest koliber Mellisuga helenae, koliber endemiczny dla Kuby. Zwykle ma około 5 centymetrów długości, a jego masa nie przekracza dwóch gramów. Mimo to jest to bardzo energiczne zwierzę, które potrafi trzepotać skrzydłami nawet 200 razy na sekundę, generując charakterystyczny brzęczący dźwięk. W odniesieniu do największego ptaka świata należy ustalić, czy wielkość odnosi się do jego wysokości czy rozpiętości skrzydeł. W pierwszym przypadku największy byłby struś, gdyż osiąga on wysokość od dwóch do trzech metrów. Jednak ptakiem o najdłuższej rozpiętości skrzydeł jest albatros, którego rozpiętość skrzydeł wynosi około 3,5 metra.

Pisklęta mają jeden ząb

Dzięki temu, że mają ostry dziób, którym doskonale rozrywają pokarm, ptaki nie muszą mieć w ustach zębów. Pisklęta mają jednak mały ząbek, którym w momencie wyklucia rozbijają skorupkę jajka. Występuje również u innych gatunków jajorodnych, takich jak niektóre gady, pająki, a nawet ssaki, np. platypus. Jest to jednak struktura efemeryczna; gdy już spełnią swoją funkcję, ostatecznie odpadają, kilka tygodni po wykluciu.

Ptaki też się upijają

Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ludzie są jedynym gatunkiem, którego członkowie piją alkohol w celach rekreacyjnych, wiele innych zwierząt również musi od czasu do czasu radzić sobie ze skutkami alkoholu. Tak jest w przypadku ampelisa europejskiego, ptaka wróblowego charakterystycznego dla zimnych lasów północnej Europy i Ameryki. Zwykle żywią się jagodami, pysznym przysmakiem, który czasem potrafi płatać figle. Wiadomo, że ich organizm ma zdolność metabolizowania alkoholu powstającego w wyniku spontanicznej fermentacji tych jagód, ale w dużych ilościach mogą się odurzyć, a nawet umrzeć. Do tego stopnia, że zdarzały się przypadki osobników o nienormalnym zachowaniu, np. nieobliczalnym locie. Interesujesz się ptakami? Poznaj birdwatching, ciekawe hobby dla każdego.

Nie wszystkie ptaki mają skrzydła

Choć wydaje się niemożliwe wyobrażenie sobie ptaka bez skrzydeł do lotu, nie wszystkie ptaki mają skrzydła. Niektóre, jak struś, mają skrzydła, ale nie są w stanie podjąć lotu. Inne jednak nie mają nawet skrzydeł. Tak jest w przypadku kiwi. W rzeczywistości jego naukowa nazwa, Apteryx, oznacza po grecku „bezskrzydły”.

Ptaki, które naśladują dźwięki

Zdolność niektórych papug do uczenia się słów jest powszechnie znana, ale to, o czym nie każdy wie, to fakt, że niektóre ptaki są również w stanie naśladować wszelkiego rodzaju dźwięki. Tak jest w przypadku lirnika, ptaka wróblowego typowego dla części Australii, który potrafi naśladować wszystko, od ryku piły łańcuchowej do migawki aparatu fotograficznego.