Jakie zwierzę wybrać?

Posiadanie zwierzaka to marzenie wielu z nas. Problem pojawia się w momencie wyboru konkretnego gatunku. Najczęściej wybierane są psy, koty i gryzonie. Rybki, krewetki czy zwierzęta terrariowe są wybierane coraz częściej, zwłaszcza przez osoby pracujące. Zwierzaka powinniśmy dobrać do naszego charakteru i stylu życia. Warto także wziąć pod uwagę możliwości finansowe.

Jakie zwierzę wybrać?

Pies to dobre zwierzę z kilku względów. Zwierzęta te przywiązują się do ludzi tworząc wyjątkową relację. Psy także lubią towarzystwo dzieci. Zwierzęta te żyją średnio kilkanaście lat, zatem będą nam towarzyszyć przez dłuższy czas. Pies to dobre zwierzę zarówno dla singla, jak i dla pary z dziećmi. Musimy jednak pamiętać o 3-4 regularnych spacerach w ciągu dnia. Spacery są obowiązkiem także posiadaczy domu z ogrodem. Owszem w ogrodzie pies się załatwi, jednak w czasie spaceru poznaje zapachy, oznacza teren, a także ma okazję spotkać przedstawicieli swojego gatunku. Jeśli mamy dom z ogrodem to dziennie powinniśmy zabrać go na jeden dłuższy lub dwa krótsze spacery poza ogród. Utrzymanie zdrowego psa to koszt 100-200 zł w zależności od jego wielkości. Musimy się także liczyć z kosztami ewentualnego leczenia w weterynarza.

Kot to dobre zwierzę dla osób pracujących, a także tych, które spędzają sporo czasu poza domem. Koty, w przeciwieństwie do psów dobrze znoszą samotność i nie wymagają wyprowadzania na spacery. Zwierzęta te załatwiają się do kuwety. Utrzymanie kota jest nieco tańsze niż utrzymanie psa. Wiąże się to z jego wielkością. Jednak koszt wyprawki dla kota może być znacznie wyższy. Kuwety automatyczne są drogie, gdyż mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak są dużym ułatwieniem dla pracujących właścicieli kotów. Kuweta automatyczna sama się czyści, gdy kot z niej skorzysta. Dzięki temu w pomieszczeniu nie unosi się nieprzyjemny zapach. Koty możemy trzymać w pojedynkę. Dobrze jednak dogadują się między sobą, zatem możemy mieć kilka kotów.

Gryzonie są często wybierane jako zwierzątko domowe dla dziecka. Musimy jednak liczyć się tym, że dzieciom może się znudzić posiadanie zwierzaka. Wtedy to my będziemy musieli zajmować się gryzoniem. Najczęściej wybierane są świnki morskie, chomiki, szynszyle i koszatniczki. Wiele osób decyduje się także na szczury bądź myszy. Króliki także są częstym wyborem, jednak ze względu na ich wielkość nie nadają się do małych mieszkań. Gryzonie potrzebują odpowiednio dużej klatki. Koszt utrzymania tych zwierząt z reguły nie przekracza 50-100 zł miesięcznie. Do tego musimy doliczyć wyprawkę, która może kosztować 300-600 złotych. Koszt wyprawki zależny jest od gatunku zwierzęcia jakiego chcemy mieć. Gryzonie są łagodne, jednak początkowo mogą ugryźć ze strachu. Dlatego też musimy poświęcić czas na oswajanie zwierzaka. Opieka nad gryzoniem nie zajmuje dużo czasu. Raz bądź dwa razy w tygodniu wystarczy sprzątać klatkę. Dwa razy dziennie karmimy gryzonie. Codziennie musimy też wypuszczać zwierzaki na godzinę bądź dwie, w zależności do gatunku.

Akwarystyka daje nam możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu w pracy. Spędzanie wolnych chwil na obserwowaniu podwodnego życia jest odprężające. Założenie akwarium to koszt rzędu kilkuset złotych. Oczywiście wszystko zależy do wielkości zbiornika, a także gatunków zwierząt jakie chcemy mieć. Najczęściej wybór pada na rybki bądź krewetki. Nieco rzadziej wybierane są raki. Akwarium słodkowodne jest tańsze w założeniu i utrzymaniu. Wymaga także mniej pracy. Akwarium słonowodne jest znacznie droższe. W tym wypadku nie zaleca się zakładania zbiorników mniejszych niż 200-300 litrów, gdyż trudniej jest w nich utrzymać równowagę biologiczną. W przypadku akwarium słodkowodnego zaleca się zacząć od 75-120 litrów. Taka pojemność pozwala na hodowlę większości gatunków ryb. Jeśli chcemy mieć bojownika, to wystarczy 20-25 litrowe akwarium. Pamiętajmy jednak, że bojownik to terytorialna ryba, dlatego musi być trzymany pojedynczo. Jako towarzystwo dla bojownika dobrze sprawdzają się ryby denne takie jak kiryski czy glonojady. Krewetki także mogą być trzymane razem z bojownikiem. Nie możemy trzymać ryb w akwarium w kształcie kuli.

1 thought on “Jakie zwierzę wybrać?

  1. Ja właśnie wybrałem akwarystykę ze względu na to, że można się zrelaksować i oglądać podwodny świat rybek.

Comments are closed.