Pies czy kot – jakie zwierzę wybrać?

Pies czy kot – przed tym wyborem staje wiele osób. Są to najczęściej wybierane zwierzęta w naszym kraju. Psy i koty żyją średnio 13-18 lat, jednak wiele zależy od rasy. Zatem warto dobrze przemyśleć z jakim zwierzakiem chcemy spędzić najbliższe kilkanaście lat.

Pies czy kot – jakie zwierzę wybrać?

Mówi się, że ludzi można podzielić na tych lubiących psy, a także tych, którzy wolą koty. Zwierzęta te mają zupełnie inny charakter, zatem każdy znajdzie idealne zwierzę dla siebie. Psy są nieco bardziej wymagające, gdyż musimy je wyprowadzać na spacery. Dla wielu pracujących osób może być to problematyczne. Warto przemyśleć czy będziemy w stanie wyprowadzać psa 3-4 razy dziennie. Dużo zależy od charakteru naszej pracy. Jednak między człowiekiem a psem może wytworzyć się wyjątkową więź. Pies traktuje swojego opiekuna jako członka, a właściwie przywódcę stada. Psy na drodze ewolucji nauczyły się rozpoznawać ludzkie emocje i z łatwością dostosowują się do nich. Możemy to zauważyć np. kiedy jesteśmy smutni. W tej sytuacji pies przyjdzie do nas i będzie chciał nas pocieszyć. Jeśli będziemy źli, to nasz pupil zachowa dystans. Oczywiście musimy poświęcić sporo czasu na wychowanie psa, żebyśmy mogli czerpać przyjemność ze wspólnie spędzanych chwil. Dotyczy to zwłaszcza spacerów, gdyż wielu właścicieli ma problemy z ciągnącym psem. Jeśli długo pracujemy, to warto rozważyć ustawienie maty w domu, żeby pies mógł się załatwiać pod naszą nieobecność. Psa musimy też od małego przyzwyczajać do samotności, żeby lepiej znosił nasze wyjścia do pracy.

Koty są bardziej niezależne od psów. Załatwiają się do kuwety, dzięki czemu nie musimy ich wyprowadzać na spacery. Jednak kot nie jest dobrym wyborem, jeśli zależy nam na przytulaniu i głaskaniu pupila. Oczywiście koty mają różne charaktery, jednak wiele z nich nie lubi nadmiernych pieszczot. Posiadając kota musimy liczyć się z tym, że częściej będziemy zmieniać meble. Koty to zwierzęta, które nie lubią nudy. Uwielbiają się wspinać na meble czy siedzieć na parapecie. Warto mieć to na uwadze urządzając mieszkanie. Wiele osób decyduje się na posiadanie dwóch czy nawet trzech kotów. Dzięki temu zwierzaki mogą wspólnie bawić się. Posiadanie kilku psów w mieszkaniu byłoby problematyczne. A każdy zwierzak potrzebuje kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku.

Koszt utrzymania kota i psa jest podobny. Oczywiście w przypadku psów dużych ras koszt ten będzie znacznie wyższy. Średnio na kota wydamy mniej niż 100 złotych miesięcznie. To samo dotyczy małego i średniego psa. W przypadku dużego psa koszt ten może wzrosnąć do 150-200 złotych. Wyprawka dla psa może kosztować od 400 do nawet 1000 złotych. Wszystko zależy od wielkości pupila. Wyprawka dla kota to podobny koszt. Tutaj dużo zależy od kuwety. Bowiem kuweta dla kota może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.