Podróże z psem – jak się do tego przygotować?

Podróżowanie z psem w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsze. Dzieje się tak, gdyż coraz więcej właścicieli czworonogów zdaje sobie sprawę z tego, że psy odgrywają ważną rolę w naszych życiach. Dlatego też zamiast wyjeżdżać za granicę, częściej decydujemy się na wyjazd na terenie naszego kraju. Dzięki temu możemy zabrać ze sobą naszego pupila. Żeby podróżowanie z psem przebiegło przyjemnie, musimy odpowiednio się do tego przygotować.

Podróże z psem – jak się do tego przygotować?

Podróże z reguły planujemy z wyprzedzeniem, żeby dobrze się do nich przygotować. Pamiętajmy też, żeby przygotować do podróży naszego pupila. Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić jest przyzwyczajanie psa do jazdy samochodem. Dobrym pomysłem jest zabranie czworonoga na spacer do parku czy lasu. W ten sposób pies będzie oswajał się z jazdą samochodem. Stopniowo warto wydłużać jazdę, dzięki czemu pies będzie się mniej stresował podczas dalszego wyjazdu. Podróżując z psem musimy zaplanować postoje co około 2-3 godziny jazdy. Warto wybrać miejsca, w których będziemy mogli przejść się z psem na spacer. Pozwoli nam to rozprostować nogi, a nasz pupil rozładuje napięcie. Aktywny spacer przed wyjazdem jest dobrym pomysłem. Zmęczony pies prześpi całą podróż. Jeśli nasz pupil stresuje się w czasie jazdy, warto zakupić leki uspokajające. Dotyczy to zwłaszcza starszych psów, które ze względu na wiek nie powinny być narażone na silny stres. Leki możemy kupić u weterynarza.

Kolejną ważną rzeczą jest zadbanie o bezpieczeństwo psa w czasie jazdy. Musimy kupić transporter bądź szelki samochodowe. Jeśli zdecydujemy się na transporter, to zwróćmy uwagę na jego wielkość. Pies powinien móc położyć się w transporterze. Zanim zdecydujemy się na podróż warto postawić transporter w domu. Dzięki czemu pies będzie mógł się do niego przyzwyczaić. Początkowo możemy zachęcić psa do wejścia do transportera za pomocą przysmaków. Transporter może być plastikowy bądź materiałowy. Klatka kennelowa także będzie dobrym pomysłem. Szelki samochodowe dla psa mają krótką smycz, którą zapinamy w miejsce pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu pies nie będzie mógł swobodnie chodzić po aucie w czasie jazdy. Zwróćmy uwagę na to, żeby szelki by dobrze dopasowane.

Na wyjazd powinniśmy spakować miski, ulubione zabawki, przysmaki, a także karmę dla psa. Najlepiej wziąć więcej karmy na wypadek gdybyśmy chcieli przedłużyć wyjazd. Na miejscu może nie być dostępnej karmy, którą nasz pupil je na co dzień. Nagła zmiana karmy może spowodować problemy ze strony układu pokarmowego. Upewnijmy się także, że w miejscu, do którego się udajemy można trzymać psy. Jest to ważne, jeśli chcemy uniknąć stresu na miejscu. Mata chłodząca przyda się w czasie wakacyjnych podróży. Ochłodzi ona naszego pupila zarówno w czasie jazdy, jak i w miejscu pobytu.